Cami Halılarının Uzun Ömürlü Olması İçin Yapılması Gerekenler

Cami Halılarının Uzun Ömürlü Olması İçin Yapılması Gerekenler

Cami halıları, evlerimizdeki halılara kıyasla biraz daha fazla ilgi ve bakım isterler. Bu da çok barizdir. Sonuçta yüzlerce insanın sürekli olarak ziyaret etmiş olduğu, günün büyük bölümünde havasız kalan ortamda bulunuyor olduğu bu halılar, bakteri ve virüslerin yuvası haline gelecektir. Hele ki bir de koronavirüs döneminde olduğumuzu belirtecek olursak, halıların belirli bir havalandırma rutinlerinden geçiyor olmasını isteriz.

Seccadeli cami halısı gibi halı modellerinde, insanlar çıplak ayaklarla yürürler, yüzlerini ve ellerini halıya temas ederler. Halıdaki virüslerin insanlara, insanlardaki virüslerin de halılara aktarımı söz konusudur. Pandemi sürecinde camilerin ibadetlere kapatılmış olmasını göz önünde tutacak olursak, cami halılarının temizliği bu süreçte çok daha elzem hale gelmiştir.

Halıların kullanımları sırasında, ne kadar süre dayanacaklarını merak ederiz. Yani uzun ömürlü olup olmayacağını bilmek isteriz. Ona göre halı modelleri belirleriz. Önemli olan cami halısı modeli değildir. önemli olan hangi model olursa olsun bakımlarının, temizliklerinin ya da onarımlarının doğru zamanda yapılıp yapılmadığıdır.

Eğer halının bir tarafında güve yemesi varsa hemen müdahale sağlanmalıdır. Mümkünse halılar ara sıra hem güneşe çıkarılmalı hem de havalandırılmalıdırlar. Bu şekilde virüslerin ve bakterilerin uzaklaştırılması sağlanır. Ama daha kesin bir konu olarak, belirli aralıklarla birlikte bu halıların profesyonel bir temizliğe tabii olmaları zorunludur. Gerekli temizlik taleplerini almakta gecikmemeliyiz.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Önce Banyo

Önce Banyo

Otel Bursa Konaklama Nerede Yapılır?

Otel Bursa Konaklama Nerede Yapılır?

Konya’da Kaliteli İnşaat: Enkay

Konya’da Kaliteli İnşaat: Enkay

Küçükçekmece Güvenilir Sigortalı Nakliye Firmaları

Küçükçekmece Güvenilir Sigortalı Nakliye Firmaları

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir