Endüstri ve Sanayide Basınçlı Kaplar

Endüstri ve Sanayide Basınçlı Kaplar

Modern ve gelişmiş toplumlarda basınçlı kaplar sıklıkla görünmeseler bile pek çok alanda kullanılır. Bununla birlikte, endüstriyel basınçlı kaplar, endüstriyel ve ticari tüm sektörlerde işleme ve üretim için gereklidir. Bu nedenle toplumun hem ekonomik hem de fiziksel refahı üzerinde dolaylı bir etkiye sahiptir.

Günümüzde kendisine çoksa sayıda endüstriyel ve ticari kullanım alanı bulan basınçlı kaplar temelinde 3 ortak alanda kullanılırlar. Çeşitlilik daha çok tasarımlarda ortaya çıkmaktadır.

Rejenerasyon ve kimyasal reaktör olarak kullanılan türleri olsa da basınçlı kapların 3 yaygın kullanım alanına sahip olduğunu görebilirsiniz.

Depolama Amaçlı Kullanılan Basınçlı Kaplar

3 ana tür arasında basınçlı kapların en yaygın kullanımı endüstriyel işlemler için gerekli olan çeşitli depolama amaçlıdır. Depolamak için kullanılan basınçlı kapların çoğu sıvıları saklamak için kullanılmaktadır.

Depolanacak ürünlerin karakteristiklerine bakılarak farklı boyut ve malzemeler ile üretiliyor olsalar da çoğu karbon çeliğinden imal edilirler. Basınçlı depolama tanklarının dış yüzeyleri karbon alaşımlı çelikten yapılır ancak iç yüzeyleri malzemenin türüne göre farklı materyallerden üretilebilmektedir.

Çoğu farklı malzeme ile en iyi uyumu karbon çeliği sağlamaktadır.

Isı Değiştiriciler

En yaygın ikinci tür ve neredeyse depolama tankları kadar üretken, ısı değiştiricilerdir. Yemek servisinden endüstriyel tesislere kadar yaşamın hemen her alanında bulunan ısı değiştiricileri, modern üretimi mümkün kılar. Doğası gereği ısının birçok endüstriyel işlem için olumsuz bir yönü olabileceği ve bu nedenle bu endişeyi gidermek için kaldırılması veya yeniden kullanılması gerektiği yaygın olarak bilinmektedir.

Herhangi bir ısı değiştiricilerin tasarımının, deponun uzun süreler boyunca en yüksek güçte çalıştırılabilmesini sağlamak için seçilen malzemeye dikkat edilmesi çok önemlidir. Karbon çeliği yaygın bir malzemedir, ancak kullanım ömrünün uzun olması ve sağlıklı çalışmayı sağlamak için genellikle daha sıkı alaşımlar da tercih edilebilir.

Proses İşlemlerinde Basınçlı Kaplar ve CE

Basitçe ifade etmek gerekirse, prosesler için basınçlı kaplar, içlerinde çeşitli kimyasal işlemlerin gerçekleştirildiği kazanlardır. Bir ürünü parçalamak, ürünü birleştirmek, bir ürünün çeşitli unsurlarını veya yönleri üzerinde değişiklikler yapmak ve daha fazlası gibi. İşlem süreçleri, diğer üç türle birlikte işlem yapar.

Genellikle belirli süreçleri için özel tasarımlardır ve benzersiz yapı maddeleri veya daha fazla bileşik malzeme kullanılarak üretimi gereklidir.

Doğal olarak, bu üç yaygın tür başka yönlerle daha ayrıntılı olarak tanımlanabilir. Kritik ve hayati olan, hepsinin üç önemli unsur gerektirmesidir. Tasarım, uygun malzeme seçimi ve kaliteli depolama üretimidir. Üçünden herhangi birinde veya hepsinde bir eksiklik, nihai hedefin hem süreci hem de gerçekleştirilmesi için ciddi bir probleme neden olabilir.

Basınçlı kaplar, yükleme ve boşaltma koşulları sırasında hem çalışma koşullarından hem de çevresel faktörlerden farklı dış basınçlara maruz kalır. Bu, tasarım sorunları veya fabrikasyon endişeleriyle birlikte, basınçlı kaplar için yüksek stres durumuna sorunlarına sebep olabilir.

Ek olarak, malzemenin uzun ömürlü olması, çalışma koşulları ve deponun yaşı, basınçlı kapların güvenliği ile ilgili ek endişelere neden olur.

Basınçlı kapların operasyonel sınırlara ve yeteneklere göre belgelendirilmesi basınçlı kapların CE işaretinin basit basınçlı kaplar yönetmeliği gereğince işaretlenmesi ve teknik deklarasyon sınırlamaları dışında çalışmasına izin verilmemesi, depolama malzemesinin, ilgili süreçlerin güvenliğinin kanıtı olması adına öneli olup daha etraflı bilgilere https://www.adlbelge.com/ce-belgesi-nedir-nasil-alinir yazısından bakmak mümkündür.

Buna karşılık basınçlı kaplar yönetmeliğine uygun testler sonrasında işaretlenir veya deponun yasal şartları ve Avrupa Birliği uygunluk işaretine ait şartları karşıladığını doğrulayan bir işaret ile ayrılır. Bu belgeyle, üreticinin basınçlı kaplar için uygun yapım standardına kadar kalite kontrol önlemleri aldığını göstermekte ve Avrupa Birliği uyumluluk çerçevesinde serbest gümrük geçiş hakkı kazanmış olur.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Elektronik Nargile Nasıl Kullanılır! İşte Öneriler

Elektronik Nargile Nasıl Kullanılır! İşte Öneriler

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Kendini Yenilemek İsteyenler İçin Fırsat

Kendini Yenilemek İsteyenler İçin Fırsat

Saç Dökülmelerine Karşı Oscar Hair’de Protez Saç Ekimi

Saç Dökülmelerine Karşı Oscar Hair’de Protez Saç Ekimi

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir