Ücretten Kesme Cezası Nedir?

Ücretten Kesme Cezası Nedir?

İş hayatında sıklıkla duyduğumuz ücretten kesme cezası, belirli kalıp problemlerden bir tanesidir. Halk arasındaki tabiri olarak da ‘’maaş kesintisi’’ şeklinde yer almaktadır. İş hukuku avukatı Ankara uzmanlarının da içerisinde bulunduğu iş hukuku düzeninde bu konu, işverenlerin işçiye uygulamış olduğu birtakım yaptırımlar şeklinde özetlenmektedir.

Çalışma süresi boyunca baktığımızda hem işçinin hem de işverenin belirli hak talep etme imkanları bulunmaktadır. İş Kanunu tarafınca bu haklar koruma altına alınmaktadır. Yasalar çerçevesinde uygulama gerçekleştiği takdirde, yasa, hem işçi adına hem de işveren adına haklar talep etmektedir. Ancak bazı durumlarda, ne yazık ki işveren ve işçi arasında kanun dışı bazı yaptırımların yer aldığını görebiliyoruz.

Nasıl Uygulanmalıdır?

Ceza hukuku avukatı Ankara ekibimiz, kanunun doğru şekilde uygulanmaması takdirde, bazı cezai yaptırımların geçerli olabileceğinden bahsetmektedirler. Peki nedir bu durumlar? Eğer işveren işçiden kesinti yaptığında bu maaş kesinti miktarını kendi bütçesi olarak kenara ayırıyorsa, bu yasa dışıdır. Ücretten kesme sonrasında alınan paralar, devletin konu ile ilgili olan kurumlarına gönderilmelidir. Bu para yine aynı şekilde işçinin sosyal hizmetlerinde, eğitim giderlerinde kullanılmalıdır. İşveren bir kesinti yaptığında bunu Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın belirtmekte olduğu banka hesabına yatırmalıdır. Paranın kullanımı ise bir kurul tarafından belirlenecektir. Konuyla ilgili detayları sizlere miras hukuku avukatı Ankara, iş hukuku ve ceza hukuku avukatlarının yer aldığı ekibimiz vermek için iletişim hattında beklemektedirler.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Önce Banyo

Önce Banyo

Otel Bursa Konaklama Nerede Yapılır?

Otel Bursa Konaklama Nerede Yapılır?

Konya’da Kaliteli İnşaat: Enkay

Konya’da Kaliteli İnşaat: Enkay

Küçükçekmece Güvenilir Sigortalı Nakliye Firmaları

Küçükçekmece Güvenilir Sigortalı Nakliye Firmaları

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir