Diş Çarpıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Çarpıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Diş çarpıklığı ağız sağlığını ve insan psikolojisini etkileyen olumsuz bir durumdur. Bu sorunun temelinde kalıtsal durumlar yer almaktadır. Fakat diş ve çene bozuklukları gelişim bozukluklarına da bağlı olabilir. Çenede dengesizliklerin yaşanması, ısırma fonksiyonunu etkiler. Ayrıca şiddetli ağrılar nedeniyle kişinin hayat kalitesini düşürür. Diş ve çene bozukluklarında, ortodonti tedavisi göz ardı edilmemelidir.

Diş çarpıklığı tedavisinde en çok kullanılan yöntem ortodontik tedavidir. Bu tedavide İmplant gibi uygulamalar bulunmaz. Dişin orijinal yapısına dokunulmadan yalnızca dizilişi değiştirilir. Diş teli tedavisi her yaş grubundan hastaya uygulanabilir. Fakat yamuk dizilmiş dişlerin temizliği yeterince iyi yapılamayabilir. Bu da diş kaybına neden olur. Tedavi için geç kalınmaması bu noktada önem taşımaktadır.

Diş çarpıklığı tedavisi acısız ve kolay bir işlemdir. Tedavi sonunda diş estetiği sağlanmış olur. Tedavi öncesinde doktor tarafından bir tedavi planı yapılır. Daha sonra dişler üzerine yerleştirilen braketler ile uygulamaya başlanır. Braketler arasından geçirilen ark teli dişlerin hareketini sağlar. Zaman içerisinde yerleri değişen dişler doktor kontrolünde yerlerine oturtulur. Diş teli tedavisi dişlerin ana yapısı bozulmaz.

Dişler arasındaki sıkışmalar ve boşluklar, dişlerin diziliş yapısını bozmaktadır. Bu durum kişinin gülüşünü saklamasına varabilecek olumsuz etkilere sebep olur. Ayrıca ısırma bozuklukları nedeniyle dişler etkin kullanılamaz. Bu gibi durumlarda ortodontik tedavi devreye girer. Bu tedavi ile çene ve diş kapanış sorunları giderilir. Çarpık hizalanmış dişlerin düzene oturtulması sağlanır. Diş teli ile hastalar güzel bir gülüşe kavuşmaktadır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Elektronik Nargile Nasıl Kullanılır! İşte Öneriler

Elektronik Nargile Nasıl Kullanılır! İşte Öneriler

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Kendini Yenilemek İsteyenler İçin Fırsat

Kendini Yenilemek İsteyenler İçin Fırsat

Saç Dökülmelerine Karşı Oscar Hair’de Protez Saç Ekimi

Saç Dökülmelerine Karşı Oscar Hair’de Protez Saç Ekimi

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir