Denim Kumaş Nasıl Bir Kumaştır?

Denim Kumaş Nasıl Bir Kumaştır?

Denim kumaşlar , bileşim, yoğunluk, gölge ve bir dizi başka özellik bakımından farklılık gösteren çok çeşitli malzemelerdir. Kumaş üretiminin karmaşıklığı nedeniyle, piyasada orijinaline benzer, ancak tamamen kırılgan ve kısa ömürlü birçok sahte ortaya çıktı. Denim kalitesinin belirlendiği işaretler vardır. Bu basit bilgi, seçimde iyi bir yardımcı olacaktır.

 • Kumaş alanlar yapı. Klasik denim %100 pamuktur. Modern kotlara biraz sentetik lifler (% 3-5) eklenir, bu da malzemeye örneğin esneklik, artan mukavemet gibi ek özellikler verir. Ancak kumaşın temeli sentetik ise, bu sahtedir.
 • Liflerin birbirine geçmesi. Geleneksel iplik örgüsü dimidir: lifler makineye çapraz olarak sağdan sola ve yukarıdan aşağıya yönlendirilir. Maddenin yüzeyinde karakteristik küçük bir yara izi oluşur. İkinci seçenek, “balıksırtı” olarak da adlandırılan kırık dimi dokumadır. Kırık dimi örgülü malzeme daha az kabartmalı ve daha incedir ancak aşınma direnci oldukça yüksektir.
 • Dikişli ve ön taraflar. Dokumadan önce lifler boyanır ve ancak bundan sonra boyalı ve boyanmamış iplikler kullanılarak kumaş yapılır. Gerçek kotun dikişsiz tarafı her zaman beyazdır ve karakteristik “denim” deseni sadece dış kısımda bulunur.
 • Dokunsal duyumlar. Kaliteli kot kumaş alan pantolonlar – gözle görülür tane kabartmalı, dokunsal temaslı elastik.
 • kumaş alanboyalar. Koyu kumaşlarda boyaların kalitesini kontrol etmek özellikle kolaydır: beyaz bir parça malzeme alın ve kumaşın önünü ovalayın. Parça lekeliyse veya ellerde boya izleri kalmışsa, kumaş kalitesizdir. Renkli ve koyu denim giysilerin ilk yıkamada suyu lekeleyeceği unutulmamalıdır: bu normaldir ve kusurlu bir ürün belirtisi değildir.

Bir tasarımcı ürününün beklentilerinizi karşılaması için, yalnızca özel bir mağazadan malzeme satın alın. Ve unutmayın – kaliteli denim ucuz olamaz!

Kot İçin Denim Kumaş Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Denim giyim, günlük giyim için en özgün, sade ve rahat seçeneklerden biridir. Pantolonlar, ceketler, üstler, etekler, tek parça takımlar – kot pantolonlar yetişkinler ve çocuklar için çeşitli giyim türlerinde bulunabilir.

Satın alırken, istenen ürünü doğru bir şekilde dikmek ve gelecekte mümkün olduğunca uzun süre giymek için kot kumaşın yapısını anlamak önemlidir.

Bakılacak şey; Tüm kotlar pamuğa dayalıdır. Kumaştaki diğer çeşitli iplikler nedeniyle giysiler karakteristik bir görünüm kazanır:

 • Viskon
 • Keten
 • Polyester
 • Elastan
 • İpekler

Kot pantolonun kalitesi ve özellikleri dokunan ipliğe göre değişiklik gösterebilir. Malzeme, nihai olarak tekstil maliyetini belirleyen mukavemet veya elastikiyet, desen veya dokudaki değişiklikler.

İpliklerin farklı tonlarda boyanması nedeniyle pantolonlar belirli bir renk kazanır: hem klasik çözümler (mavi, çivit mavisi, siyah) hem de baskı tarafından uygulanan antik çağın şu anda popüler etkileri (sürtünme, sindirim) ile tasarımcı çözümleri.

Pamuk lifi üretimi de önemli bir kriterdir. Şu anda, farklı bölgelerden tedarik edilen üç ana pamuk türü vardır:

Denim Kumaş Ana Türleri

Denim modası durmuyor: üreticiler rahat, pratik kot pantolonları dikmek için malzeme yelpazesini genişletiyor. Hazır giyim pazarında uygun kumaşlar için birçok seçenek bulmak kolaydır.

Ancak bunlar arasında yeri doldurulamaz otoriteler denim, streç (likra) ve en ucuzu olan cin (Jean).

Denim Kot Kumaşı

Kumaş üretiminde iki renk pamuk lifi (mavi ve beyaz) kullanılmaktadır. Bu nedenle, kotların ön tarafı boyanır ve arka tarafı hafif bir gölgeye sahiptir. Kot pantolon için bu kumaşı seçmenin avantajları:

 • Malzemenin yüksek kalitesi ve dayanıklılığı
 • Uzun süre yıpranmaz
 • Yıkanması ve temizlenmesi kolay
 • Nemi iyi emer

Denim kumaş alanlar jean’leri herhangi bir dış giyim tarzıyla kombinlemek kolaydır. Pamuk, kaşmir veya ketenden yapılmış ürünleri birleştirmek için idealdir.

Kumaşın ana dezavantajı yüksek fiyattır. Ek olarak, çok sayıda iplik nedeniyle, acemi zanaatkarlar için kot pantolon dikmek zor bir iş olabilir.

Streç pamuklu ürünler, çok popüler oldukları için elastan ilavesiyle oluşturulur. Streç, giysilerde takdir edenler için bir kumaştır:

 • Hareket özgürlüğü
 • Şekil sarma
 • Figürün saygınlığını vurgular.

Streç sadece kot kumaş alan olarak değil, aynı zamanda üstler, ev tekstili, iç giyim için de uygundur. Tüm avantajlara rağmen, kumaşı yıkama ve ütüleme kurallarına uymazsanız, kumaşın boyutu kolayca küçülür.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Kişiye Özel Kanvas Tablo

Kişiye Özel Kanvas Tablo

Eviniz İçin Tadilat Desteği Veren Firmalar

Eviniz İçin Tadilat Desteği Veren Firmalar

Söz Nişan Aksesuarları

Söz Nişan Aksesuarları

Gelinlik ve Abiye Kullanımı

Gelinlik ve Abiye Kullanımı

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir